صفحه اصلیفعالیت و دستاورترویج فرهنگ کاشت و نگهداری درخت

ترویج فرهنگ کاشت و نگهداری درخت

:: از تابستان 1389 تاکنون - ترویج فرهنگ درختکاری از طریق همراهی با برنامه جهانی کاشت درخت با عنوان  "Plant for the Planet":

 درباره پروژه

"بکاريم برای زمين " نام يک حرکت جهانی داوطلبانه و عام المنفعه در راستای ارتباط انسان، درختان و محيط زيست است که توسط برنامه زيست محيطی ملل متحد (UNEP)  تا سال 2011 میلادی تسهيل می شد. 

لوگو بکاریم برای زمین

طرح مذکور در 8 نوامبر 2006 ميلادی کليد خورد و بیش از 185 کشور دنيا  از جمله جمهوری اسلامی ايران در اين طرح مشارکت جسته اند که آندورا، استونی، گينه اکوتوريال، لسوتو، ليبی، تاجيکستان و توالو پنج کشوری بودند که در جولای 2010 به اين طرح پيوستند.
يک ميليارد درخت در نوامبر 2007 کاشته شد. در آخرين روز جولای اين سال در اوتار پرادش هند، 600 هزار نفر از جمله نونهالان دانش آموز، ده ميليون و پانصد هزار درخت را در يک روز کاشتند.
در پايان ژانويه 2008 ميلادی، تعهد کاشت قريب به 2 ميليارد و سيصد و هشتاد ميليون درخت داده و بيش از يک ميليارد و هشتصد ميليون درخت کاشته شد.
تشويق مردم، جوامع محلی، دولت ها، بنگاههای اقتصادی و صنايع در حمايت از اين طرح جهانی منجر به کاشت هفت ميليارد و چهارصد میلیون درخت در انتهای سال 2009 ميلادی در يکصد و هفتاد کشور گرديد؛ اين در حالی بود که هدف اين طرح در انتهای سال مذکور کاشت تنها 7 ميليارد درخت بود.
همزمانی اين طرح با سال 2010 که از سوی سازمان ملل متحد سال جهانی تنوع زيستی نام گرفته است کشورهای مختلف را بر آن داشت تا با عزمی جدی اين طرح را دنبال نمايند.
سی و پنج ميليون جوان در ترکيه، در اين حرکت زيست محيطی شرکت کرده و 10 هزار مدرسه در مالزی در انجام آن دخيل شدند.
مقامات عاليرتبه کشورها از جمله رئيس جمهور اندونزی، مالديو، ترکيه و ترکمنستان نيز در اين طرح دخيل شده و اجرای اين طرح را نه تنها برای جلوگيری از آثار مخرب چالش تغيير اقليم، بلکه به خاطر خطر فروپاشی و تنزل محيط زيست جهانی يک امر مهم می دانند.
فليپ کالدرون، رئيس جمهور مکزيک، برای تسريع در دستيابی به اين هدف،   غرس 250 ميليون درخت را با نيروی ارتش اين کشور انجام داد.
کنيا ايرويز، با کاشت 130 هزار درخت در تپه های گونگ در اطراف نايروبی به اين طرح پيوست. فلای540، که خط هوايی ارزان قيمت کنياست، 540 درخت را به اين طرح هديه کرد. منگو ايرلاينز، در آفريقای جنوبی، طرحی را به پيش گرفته تا مسافرينی که به صورت آنلاين بليط تهيه می کنند، مسافرين بتوانند 10 رند(RAND) به اين طرح کاشت درخت کمک نمايند.
در ارمنستان، پروژه درخت ارمنستان (ATP)، کاشت بيش از دو ميليون اصله درخت را در سرتاسر اين کشور تسيهل نمود. اين پروژه نهالهای لازم را از خانواده هايی که نهالستان کوچکی در جوار منزل خويش داشتند خريداری کرد. اين امر علاوه بر توانمندی اقتصادی جوامع بومی توليد کننده نهال، برای صدها نفر در شش روستا اشتغال ايجاد نمود.
وزارت محيط زيست عراق برنامه های متنوعی را جهت ترغيب شهروندان به کاشت درخت در مناطق مختلف آغاز کرد. 
در مارس 2007 ميلادی در هفته درختکاری در قطر شهروندان در قالب اين پروژه به غرس 2800 درخت پرداختند. شايان ذکر است که تا تاريخ 20 مهرماه 1389  تعداد 10 ميليارد و سيصد و شصت و شش ميليون اصله درخت در قالب اين پروژه در کشورهای جهان کاشته شده که از اين ميان 3759 اصله آن در راستای حمايت از اين حرکت زيست محيطی جهانی در ايران کاشته شده بود.

 هدف پروژه

 از آنجا که درختان نقشی مهم و انکار ناپذير را در پايه و اساس تنوع زيستی ايفا کرده و بنيان شبکه های زيستی، سيستم های غذا، سلامتی و سوخت از درختان نشات می گيرد لذا کاشت ميلياردها اصله درخت توسط اين طرح جهانی خواهد توانست به حفظ تنوع زيستی موجود در زيست کره کمک نمايد. این پروژه دولتها و بنگاههای اقتصادی را به یاری می طلبید تا گونه های گیاهی چند ساله بومی هر منطقه انتخاب و توسط مردم محلی کاشته شود. در عین حال مقرر بود تا 5 سال نگهداری نهالهای غرس شده نیز بر عهده گروه کاشت نهاده شود تا در این فرصت نهالها بتوانند خود را در محیط جدید سازگار نمایند و رشد پایداری داشته باشند.

 اقدامات انجام شده توسط هرمد

- طراحي و ترجمه لوگوي برنامه جهاني بكاريم براي زمين و درج در وب سایت جهانی پروژه (تابستان 1389)

- كاشت درخت توسط دانش آموزان در مجتمع آموزشي صبا- تهران (1389)

کاشت درخت مدرسه صبا

- كاشت درخت توسط دانشجويان در دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات تهران (1389)

- كاشت درخت در اكوكمپ كويري متين آباد و برافراشتن پرچم بكاريم براي زمين در اين مجموعه گردشگري با هدف جلب توجه گردشگران خارجي به همگام شدن ايران با اينگونه برنامه هاي زيست محيطي جهاني (1389)

کاشت درخت در اکوکمپ کویری متین آباد


- كاشت درخت علم در روز جهاني علم در محوطه مجموعه فرهنگي برج ميلاد  تهران با همكاري شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران (1389)

کاشت درخت علم

 

- كاشت مشاركتي درخت در پارك جنگلي تلو، تهران (آبانماه 1389)

کاشت درخت در تلو

کاشت درخت پارک جنگلی تلو

کاشت درخت پارک جنگلی تلو

کاشت درخت در تلو 

 

 

- كاشت مشاركتي درخت در پارك جنگلي تلو، تهران با حضور هموطنان مسيحي كشور به مناسبت آغاز سال 2011 ميلادي‌(سال جهاني جنگلها)(دیماه 1389)

- حضور در جشنواره ها و نمایشگاههای زیست محیطی (1389 تاکنون)

غرفه هرمد

غرفه هرمد

 

- كاشت بذر گونه های درختی در رود دره حصارك (پاییز 1390)

- جمع آوري بذر ارس، با همكاري موسسه تحقيقات جنگلها و مراتع كشور و با هدف در اختيار قرار دان بذور براي توليد نهال و كاشت در رويشگاههاي ارس كشور (مهرماه 1390)

جمع آوری بذر ارس

- جمع آوري بذر بلوط، با هدف در اختيار قرار دادن بذور به موسسه تحقيقات جنگلها و مراتع كشور براي توليد نهال و كاشت در رويشگاههاي بلوط كشور (آبان آذر 1390 و 1391)

- كاشت درخت در حصار كرج به مناسبت روز ملي درختكاري و در پاسداشت دهه تنوع زيستي ملل متحد (اسفند 1390)

کاشت درخت در حصار کرج


- ‌كاشت درخت در شاخه كوهستاني باغ گياهشناسي ملي ايران، سیرا استان البرز (اول اردیبهشت 1391)

 کاشت درخت در شاخه کوهستانی باغ گیاهشناسی ملی ایران

-  كاشت درخت و آموزش نهال كاري در شاخه كوهستاني باغ گياهشناسي ملي ايران، سیرا استان البرز (12 آبان 1391)

 - كاشت درخت در شاخه كوهستاني باغ گياهشناسي ملي ايران، سیرا استان البرز (6  اردیبهشت 1392)

عضویت در خبرنامه

اطلاعات تماس

هرمدنشانی: تهران - صندوق پستی 1361-14515

شماره همراه: 09361323617

ایمیل: از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.

rss

بازگشت به بالا